Plamy
- Poprawiono: środa, 05, listopad 2014 09:08
- Opublikowano: czwartek, 21, marzec 2013 08:39
Usuwanie plam z atramentu jest możliwe poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam można użyć również soku z cytryny. Jeśli plamy są na wykładzinie należy je usunąć wylewając na nie mleko i na to sól kuchenną. Po godzinie należy wytrzeć wszystko mokrą gąbką. Świeże plamy na dywanie należy szybko przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co jakiś czas na czystą. Na koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny można namoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie trudnych plam do prania dodać trochę spirytusu mydlanego. Plamy z mebli usuwamy bez problemu sokiem z rabarbaru.
Świeże plamy pierzemy w czystej wodzie. Stare nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej, słabym proszkiem do prania.
Usuwanie plam z czekolady - najlepiej jest tkaninę zamoczyć w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady, to zrobić papkę z żółtka i gliceryny, nałożyć ją na plamy i pozostawić na chwilę. Zmyć ciepłą wodą. Możliwe jest także zeskrobanie resztek i wypłukanie w zimnej wodzie, a następnie namoczenie w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem.
Tkaninę przeprać w mydle lub glicerynie. Następnie przeprać jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.
Najlepszy sposób na usuwanie plam po gumie do żucia, to zmycie jej zmywaczem do paznokci. Zamrożenie a następnie zeskrobanie jej. Można również pocierać kawałkiem lodu i stwardniałą gumę zeskrobywać. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia. Prać w rękach pod bieżącą, prawie gotującą wodą z kranu.
Zaplamione miejsca polewać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy usunąć 9% wody utlenionej z dodatkiem kilku kropli amoniaku. Innym sposobem na usunięcie plam z herbaty jest wypranie w ciepłej wodzie, pod warunkiem, że są świeże. Zaschnięte plamy natrzeć szarym mydłem.
Świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą. a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukać wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą. Przestarzałe plamy należy zwilżyć i zetrzeć szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, po czym przepłukać i przeprać w mydlanej wodzie. Plamę należy również namoczyć w ciepłym roztworze detergentu, następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Poplamiony kawą obrus zamoczyć w zimnej wodzie z solą.
Plamy od kleju uniwersalnego możemy wywabić acetonem. Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać. Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym. Kleje neoprenowe usuwać nienatłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem. Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
Świeże plamy polać dużą ilością gotującej wody albo namoczyć w ciepłej maślance, a potem wyprać. Jeśli to nie pomogło, należy natrzeć sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Na niektóre owoce dobrze działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak). Delikatne tkaniny takie jak: jedwab, wełna można wyczyścić octem. Plamę można również przecierać tamponikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca. Jeszcze innym sposobem jest przed praniem, plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Resztki plamy wyczyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu lub w boraksie.
Wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady do pudru usuwać wywabiaczami do plam.
Polać wodą mineralną i natychmiast wypłukać w letniej wodzie. Starsze plamy można wcześniej natrzeć szarym mydłem. Aby wybielić tkaninę, powiesić ją na słońcu.
Tkaniny należy prać wiele razy w zimnej wodzie z mydłem. Pod żadnym pozorem nie używać ciepłej wody.
Usuwanie plam po długopisie przeprowadzić przy pomocy octu spirytusowego lub spirytusu kosmetycznego. Plamy trzeć kilkakrotnie wymieniając szmatki na czyste. Następnie dokładnie przepłukać. Do usuwania takich zabrudzeń z ciała najlepszym środkiem jest pasta do zębów. Z materiałów skóropodobnych, można usunąć plamy po farbach czy długopisie szmatką nawilżoną tłuszczem, jak olejki do kąpieli, tłuste mleczka czy oliwka.
Usuwanie plam z wina możemy dokonać poprzez posypanie grubo solą, a następnie wypranie w gorącej wodzie.
Usuwanie plam z buraczków wykonujemy wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub poprzez wypłukanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc. Wywabianie plam jest skuteczne również jeśli wetrzemy nierozcieńczony detergent i wypłuczemy. Wilgotną jeszcze plamę należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Usuwanie plam z buraczków już zaschniętych, można dokonać poprzez płukanie w zimnej wodzie, a następnie posypanie ich boraksem i pozostawienie na około 8 godzin.
Usuwanie plam od cukru karmelowego może stać się uciążliwe jeśli pozostawimy je na dłuższy czas bez ich usunięcia z tkaniny. Również zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jest jeszcze świeże plamy wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu
Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie, a następnie natrzeć spirytusem. Delikatne tkaniny ostrożnie nacieramy tamponikiem z waty nasączonym spirytusem. Następnie wyprać. Można również spróbować namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas, jeśli nie zostanie ona przez to uszkodzona.
Na plamy te najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym na przynajmniej jedną godzinę lub czyścić watą nasączoną octem, następnie zeprać. Z materiałów lnianych usuwanie plamy osiągniemy przez moczenie przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wyrobów wełnianych plamy usuwamy sokiem z cytryny. Z jedwabiu spirytusem i płuczemy w ciepłej wodzie. Usuwanie plam z jagód można przeprowadzić również przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą. Stare plamy z czarnej jagody wystawiamy na słońce.
Usuwanie plam pochodzących z czerwonych soków owocowych możemy wykonać posypując je dużą ilością soli i trzeć. Brudną sól strzepywać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku. Kiedy sól już będzie tylko biała, można wyprać.
Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą, którą wcieramy w plamy zmieniając ciągle na czystą. Następnie natychmiast wyprać w zimnej wodzie aż w końcu wykonać normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabianie plam po czerwonym winie można dokonać posypując obficie solą i uprać. Przelać plamę wrzątkiem i uprać. Zalać gorącym mlekiem i płukać w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy na ok 8 godzin w maślance.
Usuwanie plam po dezodorancie - w zależności od rodzaju dezodorantu. Plamy takie czyścimy wywabiaczem, a następnie salmiakiem i płuczemy do czysta.
Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych). Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć. Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie. Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym.
Spłukać szybko wodą. Stare plamy moczyć w roztworze boraksu i następnie pierzemy.
Zaschnięte plamy prać w wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie w proszku. Świeże wystarczy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. W żadnym przypadku nie używać gorącej wody. Drugim sposobem na usuwanie plam z jajka, jest wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie , a następnie upranie w proszku enzymatycznym.
Świeże plamy po jodynie zmyjemy gorącym mlekiem. Stare natomiast zapieramy spirytusem i wybielamy wodą utlenioną. Drugim sposobem na usuwanie plam jest nawilżenie ich wodą i położenie tkaniny na słońcu lub przetrzeć plamy spirytusem metylowym.
Plamę z ketchupu wytrzeć wodą z mydłem lub roztworem ługowym albo przecierać środkiem do prania. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
Prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama jest stara długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie. Na koniec wyprać w proszku. Z dywanu można usunąć taką plamę, mocząc ją w zimnej wodzie, a następnie delikatnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem. Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest szczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu. Jeżeli pozostaną żółte plamy, pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej.
Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać.
Lakiery do paznokci najłatwiej dają się usunąć z bielizny acetonem lub octanem amylu. Nie można używać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Wypłukać benzyną do czyszczenia. Można również próbować czyścić denaturatem lub spirytusem, benzyną i terpentyną. Plamy z farby olejnej ścierać mieszanką składającą się z dwóch części amoniaku i jednej części terpentyny. Na końcu zeprać ciepłą wodą. Acetonu nie należy używać do materiałów ze sztucznego jedwabiu i włókien octanowych. Świeże plamy czyścić terpentyną, a zastarzałe należy moczyć i czyścić w benzynie.
Usunięcie plan wykonać za pomocą octanu amylu, a następnie wywabiacza do plam.
Tkaninę płukać w zimnej wodzie i prać w płynnym detergencie.
Świeże plamy należy wyprać w gorącej wodzie. Plamy posypać mąką ziemniaczaną, a potem czyścić szczotką. Pod plamę podłożyć ligninę i tamponem nasączonym w benzynie pukać w plamę. Starą plamę nawilżyć przedtem gliceryną. Wyczyścimy wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.
W celu wywabienia takich plam, należy przepłukać je zimną wodą i moczyć w proszku enzymatycznym. W razie potrzeby wyczyścić wywabiaczem do plam.
Usuwanie plam od miodu jest skuteczne poprzez płukanie w letniej wodzie, a następnie wypranie w wodzie z mydłem lub w roztworze ługowym.
Spłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym.
Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
Plamę wytrzeć tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie płukać w letniej wodzie. Resztki lodów zdjąć nożem i namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy czyścić rozpuszczalnikiem.
Plamy można usunąć czyszcząc je tamponem, nasączonym benzyną i posypaniem ich talkiem.
Plamę przetrzeć szmatką nawilżoną ciepłą wodą. Do trudnych plam używać roztworu ługowego lub alkoholu. Innym sposobem na usuwanie plam z marmolady jest płukanie w zimnej wodzie i moczenie w płynnym detergencie.
Tkaninę namoczyć w wodzie i pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam.
Plamy usunąć alkoholem lub acetonem. Musimy jednak cały czas zmieniać tampony na czyste. Nie stosować acetonu do wyrobów z włókien sztucznych.
Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
Usuwanie plam po paście do podłogi jest możliwe przy pomocy wywabiacza do plam, a następnie wypranie w płynnym detergencie.
Plamy po perfumach wyczyścić czystym salmiakiem. Na koniec prać w płynnym detergencie.
Usuwanie plam z piwa wykonać przy pomocy roztworu z wody i paru kropel amoniaku albo denaturatu z paroma kroplami rozcieńczonego octu. Plamę z piwa można również usunąć poprzez namoczenie jej w czystym occie, lub w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie.
Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam. Jeżeli barwnik nie rozpuści się, zastosować alkohol metylowy, a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu.
Namoczyć lub zwilżyć wodą i wcierać dużą ilość soli, wywiesić na parę godzin na słońce. Następnie wyprać. Uderzać miejsce zaplamione tamponikiem z gazy umoczonym w wodzie z mydłem, spłukać ciepłą wodą. Po wyschnięciu czyścić benzyną . Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy, pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej
Na rdzę jest dobra kąpiel w gorącym soku z cytryny. Delikatne tkaniny są często wrażliwe na taki sok, dlatego bardzo ostrożnie z takimi tkaninami. Dobrze z rdzą radzi sobie proszek do pieczenia. Należy nim natrzeć plamy a następnie uprać. Plamy można również usunąć kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym. Po wywabieniu dobrze wypłukać. Innym sposobem na usunięcie rdzy jest natarcie plamy sokiem z cytryny i posypanie jej solą. Tkaninę wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie wyprać.
Plamę natrzeć masłem lub gliceryną i zostawić na jakiś czas. Sprać. Można również do tego celu użyć benzyny. W razie gdy zostanie ślad, usunąć go wodą utlenioną i sprać.
Świeże plamy zetrzeć z ubrań szmatką namoczoną w płynie do prania lub płynie do mycia naczyń. Wszystkie plamy z tłuszczu usuwa benzyna.
Plamy po szpinaku usuwamy surowym ziemniakiem.
Tkaninę wypłukać w zimnej wodzie i uprać w proszku enzymatycznym.
Najlepiej usuwać je przy pomocy 70% alkoholu lub rozcieńczonego amoniaku. Plamę zwilżyć alkoholem lub amoniakiem, odczekać chwilę i spłukać lodowatą wodą. Plamy można usuwać również szmatką nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Można również spróbować na plamę wetrzeć zsiadłe mleko i zostawić na całą noc, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i dopiero wyprać w wodzie mydlanej.
Plamy wypłukać w zimnej wodzie i czystym occie. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne, wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.
Plamę należy natychmiast posypać solą, do wchłonięcia całego płynu. Tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze boraksu. Uprać.
Plamy z soku z wiśni przelewać gorącą wodą aż do zniknięcia.
Prasować gorącym żelazkiem przez chusteczki higieniczne lub ręczniki papierowe. Prasować aż do skutku! Na koniec wyprać w mydle. W razie zabarwień od kolorowego wosku, do usuwania takich plam można użyć benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalniku.